HISTORIE SKUPINY (20 LET) << Zpět  

Sapon 1984-historická fotografie,asi jediná z tohoto období. Zleva:Kulhánek,Vápeník,Zedník,Štrauch,Sochací.1983-86   Kapela vznikla v Plzni na přelomu roku 1983/84 ve složení Josef Zedník (bicí) , Michal Štrauch , Miroslav Kulhánek (kytary) a Vladimír Sochací (basa). Asi 3 měsíce nato přišel zpěvák Vladimír Vápeník a tím byl SAPON komletní. Repertoár skupiny výrazně ovlivnil tehdy kulminující Heavy Metal a tak se na seznamu skladeb jako první objevili Iron Maiden, Judas Priest, Ozzy Osbourne, ale hlavně vlastní skladby stejného ražení. Nekompromisní prosazování tvrdé muziky se příznivě projevilo na návštěvnosti hned prvních vystoupení. I  přes různé potíže s  tehdejšími kulturními orgány to byl slibný rozjezd.V tomto období vznikly skladby jako "Jdou" , "Jsi líná" , "Dej mi" a téměř kultovní "Ďábel v nás" , které hraje skupina dodnes.

Sapon 1986.Propagační fotka na které byl původně i Štrauch a po odchodu z kapely byl jednoduše vystřižen. Zleva:Sochací,Zedník,Vápeník,Hanuš.1986-90   K prvním změnám sestavy došlo na jaře 1986. Kulhánek odešel k právě vznikající skupině Excalibur a do kapely nastoupil Miroslav "Jabko" Hanuš. S ním přišla dominantní rychlá kytara, jak je slyšet z prvních demosnímků nahraných v roce 1986. Instrumentální přínos však nestačil vyvážit zhoršující se vztahy v kapele a tak roku 1987 Štrauch využil nabídky a  následoval Kulhánka do Excalibru. SAPON tedy zůstal ve čtyřech a právě v této sestavě se mu podařilo prorazit hranice plzeňska a získat si své publikum i mimo západní Čechy. Velkou zásluhu na tom měl tehdejší manažer skupiny Kamil Havlíček. V následujících letech se v kapele krátce objevila ještě druhá kytara (Miroslav Nohovec), klávesy (Martin Cíla), chvíli zpíval Radek Zíka a v roce 1989 vystřídal Sochacího  Josef Štěpán. Na konci 80tých let patřil SAPON k těm několika skutečně metalovým kapelám , kterým se podařilo přes všechny komunistický klacky pod nohama hrát a díky projektu Rockmapa dokonce i nahrávat.

V 90tých letech SAPON fungoval už jen nárazově a pro zmapování tohoto období chybí informace (každej řiká něco jinýho).

 

Sapon 2000. Zleva:Šlapák,Sochací,Kulhánek,Štrauch.1998-2002    Protože žádnej muzikant nevydrží dlouho nehrát , stačilo několik telefonátů , vhodný sklep-zkušebna a protože tahle sestava už tady jednou byla , proč ne zase SAPON? Zedník , Štrauch ,¨Kulhánek a Sochací , tedy stejné složení jako na začátku. Pepa Zedník bohužel vydržel jenom rok (málo Mötorhead) a místo něj nastoupil Petr Šlapák (bývalý Excalibur). V této době vznikla dvě cédéčka, na kterých je celkem 15 nových věcí.

2003    Během tohoto roku odešel Michal Štrauch a zbytek kapely začal hledat nového kytaristu nebo klávesy. Vznikla nahrávka tří nových věcí s klávesistou Mílou Orcígrem (Turbo). Pak došlo k radikálnímu zlomu. Jelikož SAPON již dlouho úspěšně hrál čtyři písničky Karla Kryla upravené do rockové podoby, padlo rozhodnutí: 1) Skončit SAPON, protože stávající repertoár nešel hrát ve třech, a 2) založit novou kapelu v klasické sestavě - kytara, basa, bicí - která by hrála výhradně tvorbu Karla Kryla v rockové aranži tedy "Karel Kryl Rock Band". Ale to už je jiná kapitola.

Toto je pouze stručná historie a protože od vzniku Saponu nás dělí hodně let a spousta piv , je možné , že některé údaje nejsou přesné nebo že některé chybí. Pokud by měl někdo nějaké připomínky nebo dotazy budeme rádi když napíše.

novinky ukázky ostatní